Představení materiálu

Nábytek z dubového masivu

Jednoduše autentické!

Dub - významný strom

Díky svému stáří a mimořádně odolnému dřevu okouzluje dub lidstvo již po mnoho generací. Téměř ve všech starověkých náboženstvích severní polokoule hrál důležitou roli při rituálních obřadech. Dub byl posvátný nejen pro germánské kmeny, ale také pro Kelty, Římany a staré Řeky. Možná již starověké národy učinily postřeh, i když mylný, že do dubů často uhodí blesk. Zpravidla totiž byly zasvěceny různým a nesmírně mocným bohům počasí, jako byl Zeus nebo Jupiter. I přes neúprosný nástup křesťanství dub neztratil nic ze svého významu. Pro první křesťany byl považován za jakýsi strom života, jehož pevné kořeny byly spojeny s pevnou křesťanskou vírou. Jako symbol věčnosti a síly si dub od středověku dávalo do svých erbů mnoho obcí a měst v Německu a na Britských ostrovech. Později byla tato tradice převzata také ve Spojených státech. V Německu si někteří lidé při představě dubu rádi vybaví peníze, zejména jeho listy. Dubové listy zdobí německé mince a bankovky od roku 1871. Malou dubovou větvičku můžeme obdivovat také na německých eurocentech.

“Masivní dubový nábytek je vždy dobrou volbou! Hodí se ke každému stylu interiéru, je klasický a elegantní a dává mi ten krásný pocit, že jsem doma.”

Christina

Distribuce

Velmi zvláštní strom - fakta o dubu obecném

Dub, latinsky Querus, patří do čeledi bukovitých a je jedním z nejstarších stromů na světě. Fosilní nálezy dubu dokazují, že se musel vyvinout nejméně před 12 miliony let. Dnes roste na severní polokouli asi 400 různých druhů dubů a v Německu je rozšířen zejména dub pýřitý. Duby mohou být velmi, velmi staré, v průměru asi 800 let. Některé exempláře dosahují dokonce hodně přes 1000 let! Listy dubu jsou díky svému zubatému tvaru velmi snadno rozeznatelné od ostatních listnáčů. Plody dubu, známé žaludy, jsou důležitým zdrojem sacharidů pro mnoho zvířat, a proto se často zkrmují prasatům. Kvůli velkému množství hořkých látek nejsou žaludy pro člověka obvykle příliš chutné. V dobách nouze však žaludy, tyto malé tvrdé ořechové plody, pravděpodobně zachránily nespočet životů. Dub obsahuje mnoho tříslovin, tříslovinných kyselin a tříslovin. Když jsou duby pokáceny, bývá ve vzduchu cítit mírně kyselý zápach. Říká se, že třísloviny a taniny v dubové kůře a kmeni mají hojivé účinky na rány, ale především zajišťují, že dřevo jádra téměř nehnije, a to ani při intenzivní vlhkosti. Díky této nezničitelnosti je dub oblíbeným stromem archeologů, protože na základě nalezeného kusu dubového dřeva je možné datovat lokalitu s přesností na několik let.

Jak pečovat o masivní dubový nábytek

Dubové dřevo je od přírody velmi skromné, pokud jde o správnou péči. Pro pravidelné čištění jídelního stolu nebo příborníku stačí použít hadřík lehce navlhčený vodou a jemně jej otřít ve směru vláken. K odstranění případných skvrn nepoužívejte čisticí prostředky pro domácnost nebo dokonce drátěnky, i s mnoha leštidly na nábytek můžete dubové dřevo ještě více poškodit. Abyste dubový jídelní stůl ochránili, měli byste při jídle používat ubrusy nebo prostírání. Nejenže obvykle vypadají opravdu dobře, ale také zabraňují vzniku mastných a vodních skvrn. Pokud dojde k malému rozlití, stačí vzít papírovou utěrku a skvrny odstranit. Čím méně tekutiny pronikne na povrch, tím méně nápadná skvrna bude. Pro horké hrnce a mísy doporučujeme používat trojnožky. V opačném případě mohou při příliš vysokém žáru vzniknout ošklivé světlé tepelné stopy. V některých případech zmizí, když na povrch dřeva několikrát a po dobu několika minut působíte fénem. U dubového nábytku buďte prosím také trochu opatrní, pokud jde o kontakt s kovy, například v podobě vázy. Dubové dřevo obsahuje vysokou koncentraci kyseliny tříslové, která napadá kovy a způsobuje jejich rezivění. Zároveň může dřevo nevzhledně zbarvit. Proto, abyste předešli nepříjemnostem, neodkládejte na dubovou židli vlhké oblečení s kovovými knoflíky. Pokud je váš nábytek z masivního dřeva olejovaný dub, ošetřete jej každých několik měsíců trochou bezbarvého nábytkového oleje. Pak se rychle rozzáří ve svém starém, krásném a teplém lesku!

Vlastnosti dubového dřeva

Nadčasově krásný vzhled

Extrémně odolné a robustní

Velmi dobře se s ním pracuje

Ideální klima pro vás a váš dubový nábytek

Lidé a masivní dubové dřevo jsou si docela podobní, alespoň pokud jde o správné klima v místnosti. Obě se cítí nejpříjemněji při teplotě kolem 22 stupňů a rovnoměrné vlhkosti vzduchu mezi 50 a 60 %. Vzhledem k tomu, že dubový nábytek má tendenci snadno praskat, dbejte na to, abyste se jako místu pro umístění vašich kusů nábytku vyhnuli přetopeným místnostem, podlahovému vytápění nebo blízkosti zdrojů tepla. Nejen praskliny, ale i změna barvy se jinak mohou stát problémem. Pravidelným větráním a několika pokojovými rostlinami můžete obvykle regulovat příliš vysokou nebo příliš nízkou vlhkost. Pokud si však nejste jisti, je nejlepší pořídit si jednoduchý zvlhčovač vzduchu. Prospěje to vám i vašemu nábytku.

Jaké jsou rozdíly mezi dubem a divokým dubem?

Kromě pojmů dub a divoký dub se často používají i další termíny, jako je sukovitý dub nebo trámový dub, které rychle způsobí zmatek. Jedná se o různé druhy dubu? Ne! Každá z těchto dřevin pochází z dubu. Pojmy se používají k popisu specifických vlastností dřeva. Divoký dub, sukovitý dub a trámový dub se obvykle používají jako synonyma. Označují dřevo dubů, které rostou na zvláštních místech, například na okraji lesa nebo na stinných místech. U těchto dubů se během jejich života vytvoří podstatně více větví. Jejich růst je zvláštnější a rustikálnější. Dřevo divokých dubů je proto obvykle kontrastnější, kresba je mimořádně výrazná. Přirozené praskliny a suky v divokém dubu jsou známkou autenticity a dobré přírodní kvality. Naproti tomu termín dub se častěji používá pro označení hladkého, krásně zrnitého dřeva, které je obvykle vybíráno tak, aby se praskliny a suky téměř nevyskytovaly, pokud vůbec.

Proč dub tmavne?

Stejně jako všechny druhy masivního dřeva i dubové dřevo vlivem denního světla tmavne. Šedožluté dřevo nízkých desek a nábytku v předsíni časem znatelně zhnědne, zesílí a zezlátne. Důvodem je vysoký obsah kyseliny tříselné v jádrovém dřevě, která silně reaguje s dalšími chemickými sloučeninami, ale zároveň činí dřevo tak mimořádně robustním a odolným vůči povětrnostním vlivům. Tato kyselina například zajišťuje, že odumřelé dubové dřevo v rašeliništích (tzv. bahenní dub) nehnije, ale může být zpracováno jako velmi ušlechtilé a vzácné, sytě černé dřevo.

Bohužel tmavnutí vašeho nábytku lze díky tříslovině jen stěží zabránit, ale většinou se dá trochu zpomalit. Najděte svému dubovému nábytku místo trochu stranou od žhnoucího slunce a dbejte na to, aby co nejvíce viditelných ploch bylo rovnoměrně vystaveno světlu. Tímto způsobem bude tmavnutí vašeho dubového nábytku mnohem pomalejší a mnohem méně nápadné.

Dubové dřevo je všestranné

Dub se hodí nejen k výrobě nádherného nadčasového nábytku, ale díky své tvrdosti a snadnému zpracování je mezi dřevinami skutečně všestranný. Proto se používá v mnoha různých oblastech:

Použití dubového dřeva

Technické údaje dubového dřeva

🔥 Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte EXTRA SLEVU 12 % na celý sortiment 🔥

Do 30. 4. doprava s výnosem ZDARMA v hodnotě 1 790 Kč.

Přihlaste se k odběru novinek a získejte

5% slevu

Na všechny produkty

Spravovat Souhlas s cookies

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.