🔥 PODZIMNÍ NÁKUPY BEZ DPH 👉 NAKUPUJTE JIŽ NYNÍ BEZ DPH A UŠETŘETE 21 % NA VŠE S KÓDEM PODZIM21 🔥

Představení materiálu

V čem je pravá kůže tak jedinečná?

Elegantní vůně, měkký, ale vždy chladivý omak, jedinečný vzhled a ten jedinečný, lehce vrzavý zvuk – pravá kůže nezaměnitelným způsobem hladí naše smysly. Po mnoho tisíciletí nás kůže inspiruje svou odolností, pružnou strukturou a širokou škálou využití. Textilnímu průmyslu se dodnes nepodařilo vyvinout materiál, který by v sobě spojoval všechny skvělé vlastnosti jako kůže. Proto kůže neztratila nic ze svého kouzla ani dnes. Hýčká naše smysly a vždycky bude.

Jaké jsou pozitivní vlastnosti kůže?

Co lze nazvat pravou kůží?

V zájmu ochrany spotřebitelů před klamavou reklamou jsou pojmy pravá kůže nebo useň přísně regulovány závaznou normou pro označování RAL 060 A2. Ta uvádí, že jako kůže může být označován pouze materiál, který byl vyroben z neštípané nebo štípané zvířecí kůže vyčiněním při zachování rostlých vláken v jejich přirozeném propletení. Dodatečná povrchová úprava plastem, fólií nebo lakem nesmí být silnější než 0,15 mm. Materiály podobné usni se mohou označovat pouze jako kožená vlákna nebo umělá kůže. Pokud se setkáte s pojmy jako textilní kůže nebo PU kůže, okamžitě zpozorněte – NEJEDNÁ se o pravou kůži, ale o zavádějící pojmy, se kterými se u renomovaného prodejce nikdy nesetkáte.

Vzor zrna – kvalitní prvek

Každý druh usně má na povrchu kůže typickou kresbu, například v hustotě pórů nebo vlasových otvorů. Čím je vzor zrna rovnoměrnější, tím je kůže kvalitnější. Reliéfováním a barvením však dnes lze vytvořit širokou škálu vzorů zrna. Nezapomínejte však prosím, že pravá kůže je vždy jedinečným přírodním produktem, který právě díky případným nerovnostem rozvíjí svůj jedinečný půvab.

Pravá kůže – krátká historie zručnosti a síly

Kůže je vedle kamene a kostí jedním z nejstarších materiálů používaných lidmi. Lidé se rychle naučili vydělávat zvířecí kůži pomocí tuku a kouře nebo různých rostlin a využívat ji mnoha způsoby. Nejstarší dochovaná kožená obuv je stará asi 5 500 let a byla nalezena v Arménii. Ve stejném období se ve starém Egyptě objevila první vyobrazení profesionálních koželuhů. Slavná ledová mumie Ötziho, který žil asi o 200 let později, mohla nazývat různé výrobky ze šesti různých druhů kůže svými vlastními. Protože kůže byla ve starověkém světě důležitým výrobkem ve válečnictví, z kůže se vyráběly například štíty a náprsní pancíře, lidé si brzy uvědomili, že kontrola nad výrobou a prodejem kůže slibuje nejen bohatství, ale také nekonečnou moc. Hlavním důvodem, proč Římané ve slavných punských válkách zcela vyhladili Kartágince, byl kartáginský monopol na kůži. Po jeho zničení se Římanům otevřela cesta k vládě nad známým světem a s pomocí Římany ovládaného obchodu s kůží tomu tak mělo zůstat po celá staletí. Od středověku kvalita evropské kůže klesala a jemná kůže se dovážela převážně ze severní Afriky. Teprve v 18. století se Evropě, zejména Německu, podařilo ve výrobě kůží znovu dohnat ztrátu. O tom, že kůže byla stále důležitým mocenským faktorem, svědčí skutečnost, že výroba různých druhů kůží byla vyhrazena pouze několika německým městům a toto právo bylo bráněno zuby nehty. Rozvojem chemického průmyslu s výrobou nových, levnějších druhů materiálu pravá kůže sice ztratila část své moci, ale její prestiž jako luxusního materiálu s jedinečně dobrými vlastnostmi se nezmenšila. A téměř jistě nikdy nebude.

S jakým stylem interiéru by se měla kůže kombinovat?

Jelikož je kůže neuvěřitelně univerzální, lze ji v závislosti na typu a barvě kombinovat s nejrůznějšími styly nábytku. Kožené pohovky, křesla a židle vypadají nejlépe v přímočarých, spíše střízlivých obytných stylech, které se soustředí na to podstatné a obejdou se bez romantických nebo hravých prvků. Kombinujte kůži s:

Jak nejlépe pečovat o kožené sedačky?

I když je kůže velmi odolný a pevný materiál, přesto potřebuje trochu péče a pozornosti, aby zůstala zářivě krásná po mnoho let. Proč? Stejně jako lidská kůže má i kůže přirozený ochranný olejový film. Pokud je tento olej narušen používáním nebo negativními vnějšími vlivy, jako je například příliš mnoho slunečního záření, kůže se vysuší a nakonec popraská. Tomu však lze snadno předejít pomocí několika rad.

Několik dalších tipů pro správné umístění koženého nábytku: